Сашо Секулов: Пловдив може и трябва да си позволи възстановяването на изчезналия стенопис
Това е знаково, иначе предаваме изкуството, ще е жест към паметта, смята писателят
В момента реакцията на властта е толкова важна, колкото и липсата на такава при унищожаването на фреската
Да изчезне стенопис в град като Пловдив е емблема за липса на три неща. Първо- липса на памет. Второ- липса на уважение към артистите. И трето- липса на цялото състояние на духа на обществото. Всичките тези неща трябва да почнат да се оправят по обратния ред, коментира загубения завинаги стенопис на Йоан Левиев в Дома на културата писателят Александър Секулов пред Под тепето днес.
Голям град и велик първо трябва да извади пари и да възстанови тази фреска, защото е възможно. И изключително важно. Първо от уважение към собствената си памет. Второ- за да бъде даден ясен сигнал, че повече такова нещо няма да се допуска никъде в града. И трето- заради паметта на художника. Ако сега си затраем и кажем, че стенописът не може да се възстанови, макар и като реплика, това означава да предадем изкуството. Трябва да се възстанови, да се извадят едни пари и да се възстанови. Да се махне вратата и да се възстанови на цялата стена. Това Пловдив може и трябва да си позволи. Всеки жест към паметта трябва да бъде важен. Всичко трябва да се пази. В момента реакцията на властта е толкова важна, колкото и липсата на такава при унищожаването на стенописа. Аз се питам как е възможно на 500 метра от стола на кмета да изчезне цял стенопис- емблема? Това не се забравя. Не е възможно да се е случило и никой да не знае съдбата на тази творба, категоричен е Секулов.
eU2gbr I really liked your blog article.Really thank you! Great.
-Подкрепям г-н Секулов! Главната отговорност е на Общината. Но, нека и ние, пловдивската интелигенция, се позасрамим от късната си реакция ! ..
При бившият кмет – Славчо Атанасов се случва всичко това. За реакцията на Иван Тотев само адмирации и овации. Сравнението е като между Галивер и лилипут.